Tymákov 40
332 01 Tymákov
Kraj Plzeňský, Okres Plzeň-město
IČO: 00257338
DI4: CZ00257338
Historie
Tymákov
Počátky osídlení území dnešního Tymákova sahají daleko do minulosti - až do neolitu (mladší doby kamenné), tedy do období kolem 5ti tisíc let př.n.l. Vznik samotné obce Tymákov se pak datuje rokem 1379, kdy je uváděna Timakov willa. O původu názvu obce existuje několik domněnek i legend, nejpravděpodobnější verzí však je, že název pochází z osobního jména Týma - tedy Tymákův dvůr.
Až do husitských válek Tymákov vlastnila drobná šlechta. Stejně jako v celém kraji také zde byli lidé vůči vrchnosti vázáni vykonávat robotní činnost.
V 16. století (od roku 1519) pak Tymákov patřil městu Rokycany. V této době zde žilo na 378 obyvatel. Život v obci v průběhu staletí pochopitelně neblaze poznamenaly i války, které pustošily i okolní krajinu (např.ves Cháchov po vypálení během třicetileté války zcela zanikla).
Po skončení válečných období se ale obec opět začala zotavovat, postupně rostl i počet obyvatel a v r.1778 byla zřízena první škola v Tymákově, která sloužila až do počátku 19.století, kdy ji nahradila nová budova . 19.století bylo pro obec obdobím rozvoje a rozmachu. V celém kraji byly zakládány drobné podniky a život v obci ovlivnily zejména blízké železárny v Sedlci, kam za prací dojížděla řada zdejších mužů. V Tymákově byla v té době postavena i cihelna a obecní kovárna. V roce 1874 byl přes potok v Tymákově postaven zděný most. Na přelomu 19. a 20. století došlo v obci k rozvoji spolkového života - v roce 1897 zde byl založen Spořitelní a záložní spolek, v roce 1904 tu vznikla Dělnická tělocvičná jednota, o tři roky později Sokol. Následovaly Sbor dobrovolných hasičů, Občansko-hospodářská besídka a Divadelní sbor sdružených spolků.
Poklidný život v obci přerušil až rok 1914 a s ním příchod první světové války, která přinesla do vsi bídu a utrpení Zpátky domů z války se do Tymákova již nikdy nevrátilo 33 mužů.
V roce 1919 se konaly první volby do obecního zastupitelstva, v nichž v Tymákově zvítězila sociálně demokratická strana, která si tu své postavení udržela až do okupace. V roce 1921 se ustavil ochotnický pěvecký spolek a byla také zřízena obecní knihovna. V roce 1924 občané postavili prodejnu Západočeského konsumního družstva. Roku 1926 byla schválena elektrifikace obce, o tři roky později Tymákov poprvé ozářilo elektrické osvětlení. V roce 1929 byla také zavedena první autobusová linka z Tymákova do Plzně. V roce 1932 byla zahájena výstavba silnice do Letkova
V roce 1938 ale začalo opět těžké období 2.světové války. z Proti nacistickému útlaku se brzy začalo šířit ilegální odbojové hnutí, v Tymákově a okolních obcích byla zformována ilegální skupina s krycím názvem "Pius".
Tato skupina byla ale roku 1943 prozrazena a brzy nato došlo k hromadnému zatýkání - z Tymákova bylo odvedeno 27 lidí, z Mokrouš 7 a ze Lhůty 5. Z těchto 39 zatčených se zpět již nikdy nevrátilo 14 občanů, kteří byli buď popraveni nebo umučeni.
Válka měla na Tymákov a okolní obce jeden zajímavý důsledek - rostl zde počet obyvatelstva. Kvůli budování a rozšiřování vojenských prostor byla totiž řada okolních vesnic vystěhována - jenom v Tymákově tak stoupl počet obyvatel na 1145.
V závěru války byl v Tymákově ustanoven Revoluční národní výbor. V neděli 6. května 1945 přijela do obce vojska 3. americké armády generála Pattona, která osvobodila Plzeň. Tím válka pro Tymákov konečně skončila.
Po válce v obci následovalo období opětovného rozvoje. Rozvíjela se zemědělská výroba, stavěly se nové domy, v letech 1946 - 47 proběhla rekonstrukce silnice Tymákov - Ejpovice, zničené vojenskou technikou. V roce 1949 bylo založeno JZD. V roce 1955 byl zahájen provoz poštovního úřadu v budově dřívější kampeličky a po provedení generální opravy budovy MNV sem byla pošta přemístěna. Budova kampeličky pak sloužila jako telefonní ústředna. V letech 1957 - 1960 v obci proběhla adaptace základní školy a budovy národního výboru, v této době byl také vybudován vodovod. V roce 1963 zde bylo zřízeno zdravotní středisko. O dva roky později byla dokončena výstavba tělovýchovného zařízení na hřišti TJ Sokol.
V roce 1977 byl uveden do provozu zdejší kulturní dům, ve stejném roce zahájilo činnost také přistavěné pohostinství.
V současné době má Tymákov kompletní infrastrukturu - plyn, pitnou vodu, splaškovou a dešťovou kanalizaci. Poštu, základní i mateřskou školu, samobsluhu, knihovnu, hospodu, zajíždí sem dětský i praktický lékař. Vyrostly zde i nové lokality pro výstavbu rodinných domů. Máme dětské, workoutové i sportovní hřiště, kulturní sál, který slouží i jako tělocvična, opravené husitské mohyly, pomník padlým v obou světových válkách, kapli sv. Václava i sochu sv.Jana Nepomuckého. Také jsme nechali vyčistit a odbahnit největší obecní rybník Dolejšák a ještě spoustu dalších měnších akcí. Práce nám tady stejně zbývá ještě spoustu, ale snažíme se, aby Tymákov byl dobré místo pro život.
Použitá literatura: Doc.PhDr. Jana Janusová, CSc. Tymákov - Obec pod přemyslovským hradem. Plzeň 1991